Ławki parkowe – Archipark Meble Miejskie

Ławki parkowe - Archipark Meble Miejskie

Architektura miejska, czy też tzw. mała architektura i meble miejskie to motyw który przez wiele, wiele dekad nie wybił się w świadomości społeczeństwa. Ot, jest sobie dróżka wśród drzew, blisko ścieżki są ławki parkowe lub kosze na śmieci. Zwykła rzecz, zawsze tak było, co za problem? widzimy propozycję na http://www.archipark.pl/pl/oferta.html . Objawia się jednak, że jak najbardziej, jest.

Pisząc na temat małej architekturze, faktycznie mówimy o przestrzeni która nas otacza. O tym, jak na przykład wyglądają zieleńce, placyki, ścieżki, parki. O tym, czy jest gdzie wyrzucić drobne śmieci, czy jest gdzie usiąść gdy chcemy odpocząć, czy chodząc w południe razi nas słońce. Mówiąc wprost, architektura komunalna wpływa na to, czy jesteśmy skłonni w jakimś miejscu być, a później tam wracać.

Ale czym faktycznie mała architektura jest, jakie elementy się na nią składają? Ano chociażby stojaki na rowery, ławki parkowe lub kosze uliczne. Wszystkie te drobne elementy jakie omijamy i którymi nie rozmyślamy – a to ostatecznie one w dużej mierze mają wpływ na wygląd a także atmosferę okolicy, ale także jego użyteczność i poczucie bezpieczeństwa.

Stojaki rowerowe na przykład. Mogą być błyszczące i stylowe, jednak jednocześnie tak udziwnione, że kompletnie bezużyteczne. Ławki parkowe mogą być mdłe, jednak niesamowicie odporne, dzięki czemu wytrzymają dużo lat. A kosze uliczne, mogą być na stałe przymocowane do podłoża (np. kosze betonowe) jednocześnie zwiększając ich wytrzymałość a także bezpieczeństwo (nikt raczej nie zdemoluje go w trakcie manifestacji ulicznej) lub też metalowe lub wręcz plastikowe, nieskomplikowane do zmiany ale nie tak solidne. Pozostając w tematyce koszy: kosze parkowe znowu powinny dostatecznie układać się z okolicą roślinności, jednak niekoniecznie być odpornymi na manifestacje.

Potrzebujemy czy nie, mała architektura to coś, co ma oddziaływanie na nas wszystkich, więc warto się tym zagadnieniem zainteresować i przejrzeć parę tekstów w internecie.


Ocena: 5/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 2 (ostatnio: 18.05.2018 04:07:33)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz