Księgowa radzi

Księgowa radzi

Będą nowości w ustawie dotyczącej podatku VAT. Ministerstwo Finansów zrzeka się pomysłu kaucji rejestracyjnej dla podmiotów które mają zaległości podatkowe. To ważna zmiana bowiem jeszcze kilka miesięcy temu legislatorzy byli pewni skuteczności tego mechanizmu. Kaucja ma zostać zastąpiona dużo większą odpowiedzialnością pełnomocników którzy rejestrują firmy.

Warto wspomnieć o tym że minął tylko miesiąc od upublicznienia dokumentu w którym kaucja rejestracyjna była zapisana. Proces działania kaucji był prosty. Każdy podmiot który odpowiadał za zaległość podatkową lub groziło mu stworzenie zaległości podatkowej musiał przy rejestracji firmy wpłacić kaucje rejestracyjną. Wielkość kaucji była ustalona w przedziale 20-200 tysięcy złoty. Za jej wysokość decydowała ocena podmiotu a także jego współpraca z podmiotami które stworzyły zaległość podatkową. Sporo księgowych ostrzegało że kaucja zamiast pomagać zostanie użyta jako broń tworząc sytuacje patologiczne.

Świeża wersja ustawy nie posada odwołania na temat kaucji. Powiększona została odpowiedzialność pełnomocników zakładających firmy. W starszej wersji projektu odpowiedzialność ta miała nie być wyższa dziesięciokrotności przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Obecnie kwota ta nie może przekraczać 500 tysięcy złoty. Projektanci mają nadzieje że duże zobowiązania finansowe sprawnie odstraszą tzw. słupy.

Nowością w ustawie jest także rozszerzenie mechanizmu odwróconego VAT-u. Będzie on dotyczył niektórych części branży budowlanej oraz sprzedaż procesorów powyżej 20 tysięcy złoty, towary ze słota oraz srebra. Mechanizm ten działa na zasadzie naliczania podatku przez nabywcę a nie sprzedawcę.

O wypowiedź dotyczącą kaucji rejestracyjnej poprosiliśmy Panią Magdę która prowadzi biuro rachunkowe w Elblągu.

To prawda że spora ilość księgowych bało się kaucji rejestracyjnej. Mogła ona odpowiadać za patologie związane z rejestracją nowych przedsiębiorstw.


Ocena: 4/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 6 (ostatnio: 26.06.2017 14:19:28)
  • yahoo: 5 (ostatnio: 09.02.2018 22:04:06)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz