Biuro rachunkowe o zmianach w prawie pracy

Biuro rachunkowe o zmianach w prawie pracy

2017 rok zwiastuje dużo zmian jeżeli chodzi o prawo pracy. Wielu przedsiębiorców będzie musiało zderzyć się z zupełnie nową rzeczywistością. Czy planowane zmiany okażą się dobre dla ludzi pracujących, czy może doprowadzą do powrotu szarej strefy? Razem z portalem Biura rachunkowe Warmia spróbujemy przeanalizować dostępne informacje i znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Pierwszą zmianą będzie wprowadzanie stawki minimalne dla umów-zlecenie. Bieżąco wynagrodzenie takich umów nie jest w żaden sposób uregulowane. Ten element bardzo często nadmiernie używany przez pracodawców. Według rządu taka praktyka jest odpowiedzialna za naganną sytuacje na rynku pracy. Nowe przepisy miają doprowadzić do sytuacji, w której pracodawca będzie musiał przemyśleć, czy warto oferować umowę-zlecnie czy może umowę o pracę.

Problem leży tym, że razem z wejściem w życie płacy minimalne w przypadku umowy zlecenie w górę pójdzie też płaca minimalna umowy o pracę. Zmianę tę najbardziej odczują szefowie, którzy mogą być zmuszeni do redukcji zatrudnienia. Sytuacja ta jest o tyle przerażająca bo może prowadzić do powrotu szarej strefy. Chodzi tu o półlegalne lub nielegalne zatrudnianie pracowników w celu unikania kosztów zatrudnienia. To może przełożyć się na wzrost statystycznego bezrobocia, które w efekcie będzie się tragicznie prezentować we wszelkiego rodzaju sondach opinii publicznej.

Projektanci ustawy oszacowali konkretny zysk jaki zasili budżet państwa po wejściu przepisów w życie. Zastanawiające jest to czy w szacunkach uwzględnili niechęć przedsiębiorców do nowych zmian i w konsekwencji redukcje etatów. Czas odpowie na to pytanie. Być może kolejny raz okaże się, że zmiana przepisów zamiast przyśpieszyć gospodarkę sprawi, że wszystko zwolni.

O komentarz poprosiliśmy panią Zofię Zakrzewską odpowiadającą za portal Biura Rachunkowe Warmia: „Szara strefa to rzeczywiste zagrożenie, na które rządzący powinni wziąć poprawkę bowiem poprawa tej sytuacji może być ciężka. Do wejścia ustawy w życie zostało mnie niż pół roku warto ten czas przeznaczyć na dialog w tej sprawie.”


Ocena: 5/5 (1 głosów)  


Szczegóły wpisu:


Odwiedziny botów:
  • googlebot: 7 (ostatnio: 21.03.2018 12:37:43)

Podlinkuj wpis:

Dodaj komentarz